środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ploty PCV na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na balustrady z PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachetek, przybierają one wtedy różne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o równych zarysach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastiku stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie z PCV na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtkę sztachetowa buduje się z skał różnego konturu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z fragmentów o nierównych konturach, wypada je odpowiednio łączyć tzn. tak, żeby forma każdego następnego łączył się z uprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenie z Winylu należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz